Tomasz STRAHL

Tomasz Strahl - wiolonczelistaW 1989 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat.
Laureat konkursów ogólnopolskich (Poznań, Warszawa) i międzynarodowych, m.in. I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami, jak: Polska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Filharmonia Sofijska, Orchestra Sinfonica Municipal Saõ Paulo (Brazylia) oraz z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na czele. Współpracuje zarówno z wybitnymi solistami, jak też kameralistami, m.in. Kwartetem Wilanów, Prima Vista, Kwartetem Śląskim.
W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu „Prawykonania" (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego. W 2007 roku wraz z Krzysztofem Jabłońskim i Konstantym Andrzejem Kulką zarejestrował komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni BeArTon. Artysta jest oddanym propagatorem Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryto.
Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje nagrania dla Pony Canyon, CD Accord, Polskiego Radia Katowice, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Préalable oraz Sony Classics. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, w 2003 roku został jej laureatem.Tomasz Strahl
Jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i w Ameryce Południowej.
Tomasz Strahl jest laureatem kilku odznaczeń państwowych: w 2002 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi; w 2009 roku otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2010 Srebrny Medal „Gloria Artist" oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm – Norymberga, 1778.