Alberto NOSÈ

Pierwszy sukces odniósł w wieku 11 lat, zdobywając pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jugend für Mozart w Salzburgu i występując na swoim pierwszym tournée koncertowym we Włoszech, Austrii i Francji.

W kolejnych latach pianista otrzymał nagrody na prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak Konkurs Paloma O'Shea w Santander (I. Nagroda w 2005 oraz Nagrody Publiczności Sony), Konkurs Chopinowski w Warszawie (V. Nagroda w 2000), Maj Lind w Helsinkach (I. Nagroda w 2002), Long-Thibaud w Paryżu (II. Nagroda w 2004), Vendôme w Paryżu (I. Nagroda w 2000), Światowy Konkurs Pianistyczny w Londynie (II. Nagroda w 2002), Europejski Konkurs Luciano Gante w Pordenone (I. Nagroda w 2002), Premio Venezia (I. Nagroda jednogłośnie w 1998).

W 2011 roku wygrał otrzymując pierwszą nagrodę drugi Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Top of the World w Tromso (Norwegia).
Sukcesy te zaowocowały licznymi występami w Europie i na świecie na znanych festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych między innymi: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Queen Elizabeth Hall, Royal Festival Hall i Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Berlinie, Théâtre du Châtelet i Salle Pleyel w Paryżu, Mozarteum w Salzburgu, Beethoven Fest w Bonn, Liederhalle w Stuttgarcie, Chopin Festival w Genewie, Summer Festival w Lucernie, Teatro Monumental i Auditorio w Madrycie, Megaron w Atenach, Finlandia Hall i Tapiola Hall w Helsinkach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Benaroya Hall w Seattle, Suntory Hall w Tokio, Auditorio do MASP w Sao Paulo, Sala Meireles di Rio de Janeiro, Międzynarodowy Festiwal Cervantino w Mexico City, Teatro La Fenice w Wenecji, Settembre Musica w Turynie, Festiwal w Bolonii, Teatro Filarmonico w Weronie, Teatro Verdi w Trieście, Sala Verdi, Teatro dal Verte i Auditorium w Mediolanie, Teatro Rossini w Pesaro, Teatro Olimpico w Vicenzie, Auditorium Parco della Musica w Rzymie.

Artysta występował z recitalami i koncertami muzyki kameralnej z włoskim wiolonczelistą Rocco Filippini, z Ysaye Quartet i z Kwartetem Weneckim, oraz jako solista z London Philharmonic, English Chamber Orchestra, European Union Chamber Orchestra, New Mexico Symphony, Orchestre National de Lille, Orchestre Philharmonique de Radio France, Filharmonia Warszawska, Filharmonia Varsovia, Kiev Opera Symphony, Finnish Radio Symphony, Sinfonica RTVE de Madrid, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica de Galicja, Helsingborg Symphony, Janacek Philharmonic, Mexico State Symphony Orchestra, Württembergisches Staatorchester Stuttgart, Oslo Radio Orchestra, Orchestra della Fondazione Arena di Verona, Orchestra Haydn di Trento e Bolzano, Orchestra di Padova e del Veneto, Orchestra del Teatro Olimpico di Vicenza, Orchestra di Roma e del Lazio, by wymienić zaledwie kilka.

Współpracował ze światowej sławy dyrygentami takimi jak: Roy Goodman, Manfred Honeck, Jezus Lopez-Cobos, Enrique Batiz, Anton Nanut, Hannu Lintu, James Judd, Marcus Bosch, Rumon Gamba, Georg Hanson, Ion Marin, Jose Ferreira Lobo, Lewis Kaplan, Ola Rudner, Giancarlo De Lorenzo, Alain Lombard, Enrique Mazzola, Thomas Sondergard.

Artysta często prowadzi kursy mistrzowskie w konserwatoriach, instytutach i na międzynarodowych festiwalach muzycznych, między innymi w Konserwatorium w Genewie, the Mannes College of Music w Nowym Jorku oraz w Japonii.

Dyskografia pianisty obejmuje nagrania dla Assicurazioni Generali, dla Tau Records, dla francuskiego magazynu muzycznego "Piano" oraz dla Nascor-Ysaye Records.

W 2008 roku firma Domovideo wydała DVD z utworami fortepianowymi Mozarta i Beethovena, nagraną z okazji 250. rocznicy urodzin Mozarta (2006) i wyemitowaną przez SKY Classica Channel.

W tym samym roku Naxos wydał płytę z sześcioma sonatami op. 17 Johanna Chrystiana Bacha. Wykonanie to było światową premierą tych utworów zarejestrowaną na współczesnym fortepianie.

W 2009 roku Fundacja Rotary przyznała Alberto Nose tytuł Paul Harris Fellow (PHF).
Artysta bierze udział w pracach jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych, między innymi na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 roku.

Alberto Nose urodził się w Villafranca di Verona we Włoszech w 1979 roku. Studia pianistyczne rozpoczął w Konserwatorium F.E.Dall'Abaco w Weronie w klasie Prof. Laury Palmieri i ukończył je z najwyższymi ocenami i wyróżnieniem w wieku 17 lat.

Naukę kontynuował u profesorów: Franco Scala, Borysa Pietruszańskiego i Leonida Margariusa w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej "Incontri col Maestro" w Imoli. W 2005 roku uzyskał tytuł Piano Master. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich pod kierunkiem Maurizio Polliniego, Murraya Perahia, Andrzeja Jasińskiego, Michaela Dalberto, Louisa Lortie, Michaela Beroff, Alexandra Lonquich, Arie Vardi, Fou Ts'ong, Karla-Heinza Kämmerling, Alfonsa Kontarskiego, Paula Badura-Skody.

Strona internetowa Artysty: www.albertonose.com