Alexander GAVRYLYUK

 Alexander Gavrylyuk, wybitnie wirtuozowski pianista otrzymał międzynarodowe uznanie krytyków za swoje elektryzujące i pełne poezji występy. Występował na wielu głównych światowych festiwalach m.in. Hollywood Bowl, Mostly Mozart, Ruhr, Kissinger Sommer, Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Gergieva i BBC Proms.

Najważniejsze występy w sezonie 2018-19 to debiut z orkiestrami: Philharmonia, Chicago Symphony, Wiener Symphoniker, City of Birmingham Symphony Orchestra. Pianista powróci do Wigmore Hall, Hallé, Concertgebouworkest, Sydney Symphony i Royal Scottish National Orchestra. Będzie koncertować w Europie, Azji I Ameryce Północnej grając zarówno recitale jak I kameralistykę ze skrzypaczką Janine Jansen.

Gavrylyuk cieszy się coraz większym zainteresowaniem orkiestr i dyrygentów, którzy doceniają jego szlachetne i zniewalające interpretacje. Pianista koncertował z orkiestrami symfonicznymi Nowego Jorku, Los Angeles, Czech, Izraela, Warszawy, Moskwy, Rotterdamu jak również z Royal Scottish National, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, NHK Symphony, Bournemouth Symphony, Cincinnati Symphony, Hallé, Tokyo Symphony, Orchestre National de Lille, Stuttgarter Philharmoniker. Wspólpracował z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Vladimir Ashkenazy, Herbert Blomstedt, Andrey Boreyko, Thomas Dausgaard, Valery Gergiev, Neeme Järvi, Vladimir Jurowski, Kirill Karabits, Louis Langrée, Alexander Lazarev, Sebastian Lang-Lessing, Vassily Petrenko, Rafael Payare, Yuri Simonov, Vladimir Spivakov, Markus Stenz i Osmo Vänska.

Gavrylyuk regularnie koncertuje w Japonii i Azji, grając z NHK Symphony i Seoul Philharmonic. Oraz solo w Suntory Hall i Miejskiej Operze w Tokio. Stale powraca na koncerty do Rosji występując z Rosyjską Orkiestrą Narodową, Państwową Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną Swetlanowa jak również gra recitale w Dużej Sali Konserwatorium Moskiewskiego.

Urodził się w 1984 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając siedem lat a pierwszy koncert zagrał jako dziewięciolatek. Jest zwycięzcą i laureatem licznych konkursów międzynarodowych m.in w 1999 roku wygrał otrzymując złoty medal Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Horowitza oraz w 2005 roku wygrał otrzymując zloty medal Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie.
Mając 13 lat Gavrylyuk wyjechał do Sydney, gdzie studiował i mieszkał do 2006 roku. W 2009 roku nagrał wszystkie koncerty Prokofiewa z Vladimirem Askenazy i Sydney Symphony. Nagranie to zapis na żywo koncertów w Sydney Opera House.
Jego ostatnie nagranie utworów Brahmsa i Liszta zostało wysoko ocenione.

Alexander Gavrylyuk jest Artystą Rezydentem w Chautauqua Institution, gdzie prowadzi program edukacji pianistycznej i jest doradcą artystycznym. Wspomaga instytucje charytatywne w Australii i Kambodży.

Alexander Gavrylyuk jest oficjalnie artystą firmy Steinway. Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej artysty: www.alexandergavrylyuk.com


foto Mika Bovan