Kamil PACHOLEC

Kamil Pacholec

urodził się w 1998 roku. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. W 2022 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ewy Pobłockiej, a także rozpoczął studia doktoranckie w Frost School of Music w Miami w klasie prof. Kevina Kennera.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2016 roku wygrał 47. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Katowicach oraz otrzymał nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego. W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benede[ Michelangeli Prize" (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. W roku 2019 zdobył II nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Im. I. J. Paderewskiego oraz nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę za najlepsze wykonanie utworów F. Chopina, nagrodę Filharmonii Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego. W 2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych w Polsce, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Japonii i USA, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin i Jego Europa" w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu „Chopin a Paris", festiwalach chopinowskich w Nohant, Londynie i Tokyo, Festiwalu Paderewskiego w Raleigh. Wielokrotnie występował w salach koncertowych: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Pomorskiej. Występował z wieloma polskimi orkiestrami, w tym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Świętokrzyską. Współpracował z takimi dyrygentami jak Andrzej Boreyko, Jose Maria Florencio, Kai Bumann, Jerzy Salwarowski, Jakub Chrenowicz.


link do strony kamilpacholec.com / AAF 2022