Yoav TALMI

Yoav Talmi

Maestro Yoav Talmi, laureat Nagrody Premiera 2013 dla kompozytorów, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów-kompozytorów Izraela występującego na międzynarodowych estradach. Artysta jest dyrygentem-emerytem w Quebec Symphony w Kanadzie i kierownik wydziału dyrygentury orkiestrowej na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W sezonach 2015-2016 i 2016-2017 koncertował i prowadził kury mistrzowskie w USA, Europie, Ameryce Południowej i Izraelu.
Oprócz 13-letniej kadencji dyrektora artystycznego w Quebec Symphony w Kanadzie (1988-2011), Maestro Talmi zajmował stanowiska głównego dyrygenta Symfonii w Hamburgu (2000-2004), dyrektora muzycznego San Diego Symphony (1989-1996) ), głównego dyrygenta gościnnego Filharmonii Monachijskiej (1979–1980), dyrektora muzycznego Arnhem Philharmonic w Holandii (1974–1980) i dyrektora muzycznego Israel Chamber Orchestra (1984–1988 i 2013–2014). Maestro Talmi był jednym z założycieli New Israel Opera w Tel Awiwie i służył jako pierwszy dyrektor muzyczny w latach 1985–1989.
Długa i imponująca kariera dyrygencka Maestro Talmiego obejmuje kilka kontynentów. Jego europejskie angaże obejmują wszystkie główne orkiestry londyńskie, Filharmonię Berlińską, Concertgebouw w Amsterdamie, orkiestry symfoniczne w Wiedniu i Praque, Orkiestrę Filharmonii w Petersburgu, Oslo, Sztokholmie, Warszawie i Izraelu, Orchestre National de France, Tonhalle w Zurychu, rzymską Santa Cecilia i liczne orkiestry radiowe w Izraelu, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Holandii, Belgii, Finlandii i Szwecji. Występował z NHK Symphony i the New Philharmonic Orchestras w Japonii. W Ameryce Północnej występował z orkiestrami Pittsburga, Detroit, St.Louis, Houston, Dallas, Indianapolis, Montrealu, Vancouver, Rochester i Seattle, a także Los Angeles Chamber Orchestra, nowojorską York Chamber Symphony, the National Arts Centre Orchestra (Ottawa) i Orchestra of St. Luke's w Carnegie Hall.
W okresie letnim Maestro Yoav Talmi koncertuje na festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Aspen, Festiwal Casals w Puerto Rico, Festiwal Bergen w Norwegii, Festiwal Chautauqua (NY), Festiwal Helsiński, Festiwal Mostly Mozart w Houston, Festiwal w Jerozolimie, Festiwal Lanaudiere w Montrealu i Festiwal Waterloo w New Jersey.
Yoav Talmi współpracował z wytwórniami nagraniowymi: Chandos, Decca, EMI, Naxos, Teldec, CBC Records (Toronto), Atma i Analekta (Montreal). Jego nagranie IX Symfonii Brucknera z Oslo Philharmonic wygrało prestiżowy „Grand Prix du Disque" w Paryżu. Nagranie Schoenberga i Czajkowskiego z Izraelską Orkiestrą Kameralną dla Teldeca zostało wybrane przez niemiecki magazyn Fono-Forum jako nagranie roku -„Record of the Month" i wysoko ocenione przez londyński London Penguin Guide. Jego ostatnie nagranie utworów muzyki francuskiej z Quebec Symphony i skrzypekiem Jamesem Ehnes, zostało wybrane „Record of the Month" przez francuski magazyn medialny Repertoire.
Nagrania Talmi dla Naxos z San Diego Symphony cyklu „Berlioz" obejmują Symphonie Fantastique, komplet uwertur, Romeo i Juliette, Harold we Włoszech, Caprice, fragmenty z Les Troyens i wiele
Chociaż Yoav Talmi jest dziś znany przede wszystkim jako dyrygent, zawsze znajduje czas na komponowanie, aranżację i orkiestrację. Jego kompozycje to „De Profundis" na chór i orkiestrę (2011), „Animi Motus" na orkiestrę i chór dziecięcy (lub kobiecy) (2015), „Elegy na smyczki, kotły i akordeon" (Refleksje Dachau) (1996), „ Clarinet Quintet (2016), „Woodwind Quintet" (2018), „Muzyka na flet i orkiestrę smyczkową (1965/2015), „ Suita izraelskich pieśni na flet i orkiestrę kameralną (lub fortepian), „Dreams" (Halomot) na chór a cappella, „Trzy monologi na flet (lub wiolonczelę) solo,„ Trzy humoreaques " na chór a cappella i inne dzieła.


Urodzony w Izraelu, Yoav Talmi jest absolwentem Rubin Academy of Music w Tel Awiwie i Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie uzyskał stopnie naukowe w zakresie kompozycji i dyrygentury wspomagany grantami od America Israel Culture Foundation (AICF). Jest laureatem nagrody Koussevitzky Memorial Conducting Prize na Tanglewood Festival (1969) i Rupert Conductor's Competition w Londynie (1973).
W Monachium w 2018 r. jego Kwintet Klarnetowy zdobył nagrodę za osiągnięcia kompozytorskie Avidom Prize for Composer's Achievement, przyznaną przez ACUM izraelską korporację autorów, kompozytorów, autorów tekstów i poetów. W lipcu 2008 r. Yoav Talmi otrzymał nagrodę „Frank Pelleg" Izraelskiego Ministerstwa Kultury, za całokształt działalności artystycznej a w sierpniu 2008 r. otrzymał medal Quebec-City, za szczególny wkład w obchody 400-lecia miasta. W czerwcu 2009 roku Yoav Talmi otrzymał tytuł "Officer of the National Order of Quebec", najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Quebecu i Ameryce Francuskiej.


Maestro Talmi jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Laval w Quebecu w Kanadzie.