Claire HUANGCI

Claire Huangci

Claire HUANGCI - pianistka


Moim pragnieniem jest granie muzyki, która pozostanie w pamięci słuchacza Claire Huangci


W ciągu ostatnich lat amerykańska pianistka o chińskich korzeniach Claire Huangci ugruntowała swoją pozycję na rynku muzycznym, zrywając z etykietą genialnego dziecka jaka do niej przylgnęła po występie w wieku 10 lat dla prezydenta Billa Clintona. Claire Huangci fascynuje publiczność wirtuozerią, artystyczną wrażliwością, umiejętnością komunikacji i subtelną dramaturgią przekazu.
Karierę rozpoczęła jako dziewięciolatka otrzymując liczne granty i nagrody m.in. srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD (2011). Studiowała u Arie Vardiego w Hohschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze a następnie u Eleanory Sokoloff i Gary Graffmana w Curtis Institute w Filadelfii w USA. Od wiosny 2016 roku jest asystentką profesora Vardiego.


Przełomem w życiu artystycznym pianistki był rok 2009 w którym wygrała otrzymując pierwszą nagrodę Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Darmstadt a następnie w roku 2010 Konkurs Chopinowski w Miami. Od tego czasu bardzo powiększa repertuar, który zawiera również wiele wykonań muzyki współczesnej. Występuje solo i z orkiestrami wymieniając tylko Mozarteumorchester Salzburg, Symfoniczną Orkiestrą Radiową w Stuttgarcie, Münchner Kammerorchester, Orkiestrą Filharmonii Chińskiej, z orkiestrami w Vancouver, Santa Fe, Moskwie, Istambule. Koncertowała w znanych salach m.in. w Carnegie Hall, Tonhalle Zurich, Konzerthaus Berlin, Gasteig Munich, Gewandhaus Leipzig, la Salle Cortot, Oji Hall Tokyo. Występowała na festiwalach: Kissinger Sommer, Verbier Festival, Menuhin Festival Gstaad, Schleswig-Holstein Musik Festival, Rheingau Musik Festival, MDR Musiksommeri, Schwetzinger SWR Festival.


Debiutancka płyta pianistki z utworami Czajkowskiego i Prokofiewa została wydana przez firmę nagraniową Berlin Classics w 2013 roku. Kolejna płyta ukazała się w 2015 roku i znalazły się na niej 39 sonaty Domenico Scarlatti, wybrane z 555. Nagranie otrzymało nagrodę niemieckich krytyków German Record Critics' Award i wyróżnione zostało tytułem "Editor's Choice" przez Gramophone magazine.

2016/2017 season

 

Photo: Maike Helbig