Soyoung YOON

Po zdobyciu w 2011 roku I nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Soyoung Yoon powszechnie okrzyknięto jedną z najlepszych skrzypaczek swojego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat, szybko osiągając status gwiazdy w rodzinnej Korei po wygranych w Muzycznym Konkursie Chunchu, Seulskim Konkursie Symfonicznym, Konkursie Młodych Muzyków Republiki Korei i zdobyciu Muzycznej Nagrody Unpa.

Artystka wkroczyła na światowe sceny budząc podziw publiczności i muzyków fascynującymi występami na konkursach skrzypcowych. Jest laureatką trzech najbardziej prestiżowych konkursów: konkursu w Indianapolis (2010), konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz konkursu Czajkowskiego w Moskwie (2007). W 2002 roku zaledwie siedemnastoletnia wówczas artystka, zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Yehudi Menuhina. Rok później została najmłodszą zdobywczynią I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Kulen Kampff" w Kolonii oraz fina­listką Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze. W 2005 roku wygrała Międzynarodowy Konkurs im. Tibora Vargi, na którym otrzymała również specjalną nagrodę im. Bartóka, a Stowarzyszenie Muzyczne Korei nadało jej tytuł "Najlepszego Młodego Artysty". W 2006 roku na Konkursie im. Dawida Ojstracha zdobyła Grand Prix, nagrodę specjalną dla najlepszego wirtuoza oraz nagrodę specjalną Towarzystwa im. Lutosławskiego. Soyoung wzięła udział w filmie dokumentalnym nakręconym przez telewizję WDR pt. "Der Weg des Meistergeiger" (Droga skrzypcowego mistrza).

Ciesząca się uznaniem jako solistka, Soyoung występowała z takimi orkiestrami, jak Moskiewska Orkiestra "Virtuosi", Zurychska Orkiestra Kameralna, Philharmonie der Nationen, London Mozart Players, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Sinfonieorchester des Westdeutschen Rundfunks, Kijowska Państwowa Orkiestra Radiowa, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Belgijska Orkiestra Narodowa, hiszpańska orkiestra "Euska­diko",Trondheim Soloists i wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce (m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie), oraz z tak znakomitymi dyrygentami, jak Mario Venzago, Gilbert Varga, Saulius Sondeckis, Muhai Tang, Justus Frantz, czy Gabriel Chmura. Występowała m. in. w sali Bolszoj moskiewskiego konserwatorium, moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki, tokijskiej Santori Hall, Tonhalle w Zurichu, Filharmonii w Kolonii, Centrum Sztuki Scenicznej w Tel Awiwie, belgijskim Centrum Sztuki, Centrum Sztuki w Seulu, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

W sezonie 2012/13 artystka wystąpi m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego, na Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku Białej, z orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z orkiestrą Leopoldinum we Wrocławiu i z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Soyoung Yoon uczyła się u wybitnych pedagogów wśród których znaleźli się Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein, Viktor Danchenko. Po ukończeniu średniej szkoły artystycznej Yewon i Wyższej Szkole Artystycznej w Seulu, w 2002 roku Soyoung jako "uzdolniony muzyk" została przyjęta do klasy profesor Namyum Kim na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Korei. Po zdobyciu licencjatu w Hochschule für Musik w Kolonii, podjęła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu, gdzie jest studentką w klasie mistrzowskiej profesora Zachara Brona. Soyoung Yoon jest miłośniczką muzyki kameralnej którą wykonuje m.in. ze Stradivari Quartet w Zurychu.

Soyoung Yoon gra na skrzypcach A. Stradivariego "King George" z 1710 r. oraz na instrumencie "ex Bueckeburg" J.B. Guadaniniego z 1773 r. (Turyn).