Nikolay KHOZYAINOV

Nikolay Khozyainov was a more than worthy winner of the Dublin International Piano Competition
The Irish Times, May 22,2012

Nikolay Khozyainov, fenomenalny 21-letni pianista urodzony w Błagowieszczeńsku - mieście w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia. W maju 2012 roku wygrał otrzymując pierwszą nagrodę Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Dublinie. W lipcu 2012 roku zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney. Pianista otrzymał liczne nagrody dodatkowe m.in. za najlepsze wykonanie utworów Liszta i Schuberta, nagrodę Sydney Symphony Orchestra za najlepsze wykonanie dwóch koncertów i nagrodę publiczności.

Nikolay rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. W latach 1999-2010 uczył się w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. Od 2005 roku jest uczniem znakomitego pianisty i profesora Mikhaila Voskresensky'ego a od roku 2010 jego studentem w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Nikolay Khozyainov otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Rondo-Capriccioso F. Mendelssohna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi per musica di pianoforte" (Czechy, 2003), I nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Filtscha (Rumunia, 2004), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Skriabina (Paryż, 2008), II nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Moskwie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie miniatury muzycznej (Moskwa, 2008). Był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Jego interpretacje i wyjątkowa muzykalność wywarły ogromne wrażanie na publiczności i melomanach oraz zostały docenione przez krytyków znakomitymi recenzjami. Bezpośrednio po konkursie pianista wystąpił z recitalami z Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie.

Artysta koncertuje w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Afryki Południowej.

W lipcu 2011 roku pianista nagrał dla firmy CD Accord (www.cdaccord.pl) płytę solową z utworami Chopina i Liszta. CD jest w światowej dystrybucji firmy Nanos (www.naxos.com). W sierpniu 2012 w prestiżowej "Błękitnej serii" Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prezentującej portrety najciekawszych osobowości XVI Konkursu ukazała się płyta z wykonaniami Nikolaya Khozyainova zarejestrowanymi na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). We pażdzierniku 2012 roku ukazała się w Japonii CD nagrane dla firmy JVC Viktor.