Paweł Kapuła

 
W sezonie artystycznym 2018/2019 Paweł Kapuła nagrywa swoją pierwszą płytę wraz z Sinfonią Varsovią, przygotowuje premierowe przedstawienie opery Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Muzycznym w Gdyni im. Danuty Baduszkowej oraz powraca do regularnych koncertów z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Dyrygent wystąpi ponadto ponownie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus.
Od sezonu artystycznego 2016/17 Paweł Kapuła dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako dyrygent-asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, prowadzi koncerty z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, dokonuje nagrań, przygotowuje zespół do koncertów i sesji nagraniowych, bierze udział w projektach edukacyjnych.
W grudniu 2016 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, którą poprowadził zastępując maestro Stanisława Skrowaczewskiego. Koncert został bardzo wysoko oceniony przez krytykę i melomanów. W marcu 2017 roku zadebiutował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. W czerwcu tego samego roku brał aktywny udział przy nagraniu płyty z koncertami Fryderyka Chopina z Yundi i Orkiestrą Filharmonii Narodowej.
Pod jego batutą występowali wybitni soliści, m.in Sergey Khachatryan, Bomsori Kim, Joseph Moog, Urszula Kryger, Maciej Grzybowski, Bartosz Bryła, Ewa Wolak, Aleksandra Kuls, Mateusz Borowiak.
Koncertował między innymi z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie.
W grudniu 2014 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej dyrygując premierowym przedstawieniem opery „Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego w reżyserii Błażeja Peszka.
W 2016 roku Paweł Kapuła był asystentem Andreya Boreyki w Belgijskiej Orkiestrze Narodowej w Brukseli (Orchestre National de Belgique), gdzie zetknął się ze sztuką dyrygencką wielu wybitnych artystów, m.in Lawrenca Fostera, Vladimira Jurowskiego, Christophera Warren-Green'a i Michaela Schønwandt'a.
Paweł Kapuła urodził się w Rybniku w 1992. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego.
Uczestniczył w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez prof. Collina Mettersa, Gabriela Chmurę, Alexandra Liebreicha, Vladimira Kiradjieva.
Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.