Paweł Kapuła

Paweł KapułaW sezonie 2019/2020 Paweł Kapuła zadebiutuje m.in z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, powróci ponadto do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, gdzie poprowadzi kolejne spektakle opery Jana Stefaniego Cud Mniemany, czyli Krakowiacy i Górale. Weźmie również udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Lovro von Matačića w Chorwacji jako jeden z 16 zakwalifikowanych do konkursu dyrygentów.
W sezonie artystycznym 2018/2019 Paweł Kapuła był finalistą przesłuchań Seattle Symphony Orchestra (październik 2018), nagrał pierwszą płytę wraz z Sinfonią Varsovią, przygotował premierowe przedstawienie opery Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W styczniu, marcu oraz kwietniu 2019 zarejestrował w celach archiwalnych z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie szereg polskich utworów muzycznych. Dyrygent ponownie wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus.
Przez trzy kolejne sezony artystyczne (2016-2019) Paweł Kapuła był dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako dyrygent-asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, poprowadził ponad 25 koncertów z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (abonamentowych, edukacyjnych, familijnych, kameralnych) oraz dokonał nagrań.
W grudniu 2016 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, którą poprowadził zastępując maestro Stanisława Skrowaczewskiego. Koncert został bardzo wysoko oceniony przez krytykę i melomanów. W marcu 2017 roku zadebiutował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, w czerwcu brał aktywny udział przy nagraniu płyty z koncertami Chopina pianisty Yundi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.
Pod batutą Pawła Kapuły występowali wybitni soliści, m.in Sergey Khachatryan, Bomsori Kim, Olga Pasiecznik, Joseph Moog, Urszula Kryger, Maciej Grzybowski, Bartosz Bryła, Ewa Wolak, Aleksandra Kuls, Mateusz Borowiak.
Koncertował między innymi z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, występował na festiwalach „Szalone Dni Muzyki" w Warszawie i „Probaltica" w Toruniu.
W grudniu 2014 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej dyrygując premierowym przedstawieniem opery „Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego w reżyserii Błażeja Peszka.
W 2016 roku Paweł Kapuła był asystentem Andreya Boreyki w Belgijskiej Orkiestrze Narodowej w Brukseli (Orchestre National de Belgique), gdzie zetknął się ze sztuką dyrygencką wielu wybitnych artystów, m.in Lawrenca Fostera, Vladimira Jurowskiego, Christophera Warren-Green'a i Michaela Schønwandt'a.


Paweł Kapuła urodził się w Rybniku w 1992 roku. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego.
Uczestniczył w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez prof. Collina Mettersa, Gabriela Chmurę, Alexandra Liebreicha, Vladimira Kiradjieva.
Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.