Kate LIU

Kate Liu pianistka

Kate Liu zajęła III miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku otrzymując brązowy medal. Artystka otrzymała również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Przez komentatorów konkursu została okrzyknięta objawieniem edycji.

Urodziła się w 1994 roku w Singapurze. Na fortepianie zaczęła grać w wieku czterech lat. Mając osiem lat przeniosła się wraz z rodziną do USA. W roku 2007 i 2008 wygrała w Illinois konkurs dla juniorów organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki oraz Chicago Steinway Competition. W 2008 roku otrzymała drugą nagrodę na konkursie International Institute for Young Musicians Competition. W październiku 2009 roku wygrała Junior Division of the Louisiana International Piano Competition w Luizjanie a w roku 2010 5 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Nowym Jorku , otrzymując również nagrodą za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W kolejnych latach otrzymała trzecie nagrody na konkursie Thomas and Evon Cooper International Piano Competition w Cleveland (2011) i Eastman Young Artist International Piano Comptition w Rochester (2012).

Była stypendystką w Music Institute of Chicago, gdzie studiowała u Alana Chow i Emilio Del Rosario.

Jest dwukrotną stypendystką Amerykańskiej Fundacji Chopina (2011,2012).

Od jesieni 2012 roku Kate Liu studiuje w klasie Robert McDonalda w Curtis Institute of Music w Filadelfii.

Artystka prowadzi działalność koncertową. Wystąpiła w serii koncertowej Young Steinway Concert Series (2007), w programie radiowym Tonight show w rozgłośni WTTW Chicago (2008).

W listopadzie 2008 w Chicago Symphony Center dwukrotnie zagrała ze światowej sławy pianistą Lang Langiem Fantazję f-moll Schuberta na cztery ręce. Uczestniczyła również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Lang Langa. W kolejnych latach koncertowała na wschodnim wybrzeżu m.in. w Weil Hall, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Kennedy Center w Waszyngtonie, D.C. , z Skokie Symphony Orchestra w Illinois, w Nowym Jorku w Temple Emanu-El, the Ossining Public Library, the Park Avenue Christian Church i w Bohemian Club. W lipcu 2010 roku wykonała III Koncert Prokofiewa z Cleveland Orchestra jako finalistka konkursu Thomas and Evon Cooper International Competition.

W bieżącym sezonie koncertowała w USA, Azji i Europie.