Eric LU pianista

Eric Lu - PianistaEric Lu, urodził się w 1997 roku i jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia.
W lutym 2015 roku mając zaledwie 17 lat wygrał, będąc najmłodszym laureatem pierwszej nagrody w historii konkursu , Krajowy Konkurs Chopinowski w Miami na Florydzie w USA. Pianista otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu. W tym samych roku Eric został laureatem czwartej nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W New York Classical Review napisano o artyście jako o "wyjątkowej muzykalnej osobowości". Równie wysoko ocenił jego grę Michael Moran, który po recitalu pianisty na festiwalu w Dusznikach Zdroju (2015) napisał "Dźwięk jaki wydobywa jest jasny, błyszczący, artykulacja urzekająca i ekscytująca, legato i bel canto rozpaczliwie poruszające ."

Eric jest laureatem wielu innych konkursów pianistycznych. W sierpniu 2014 roku zdobył pierwszą nagrodę na 9 Chopinowskim Konkursie Pianistycznym dla Młodych Pianistów w Moskwie. W 2013 roku otrzymał pierwszą nagrodę i nagrodę specjalną Schubert Prize na Minnesota International e-Piano Junior Competition. W roku 2010, mając zaledwie 12 lat wygrał 12 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Ettlingen w Niemczech. Jego rozpoznawalność na rynku muzycznym wzrosła po otrzymaniu Tabor Foundation Piano Award na Verbier Festival Academy w 2015 roku.

Choć kariera koncertowa pianisty jest bardzo nowa i świeża artysta dostaje wspaniałe oceny publiczności za piękne wykonania, pełne głębi i emocjonalności.
W ostatnim sezonie artysta wystąpił w Hiszpanii, Polsce, Francji, Japonii, Chinach.
Koncertował z Minnesota Orchestra, Cincinnati Chamber Orchestra, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Młodzieżową w Armenii, z Chopin Foundation Orchestra, Wellesley Symphony i the Boston Civic Symphony. W sierpniu br Eric Lu wystąpił w ramach festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie ze słynną Orkiestrą XVIII wieku Fransa Bruggena grając Koncert e-moll Chopina na instrumencie historycznym.

Eric Lu rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat u profesor Dorothy Shi.
W New England Conservatory Preparatory School uczył się w klasie profesorów: Alexandra Korsantia i A. Ramon Rivery. Obecnie studiuje w Curtis Institute of Music u Jonathana Bissa i Roberta McDonalda. Jest również uczniem Dang Thai Sona.
Eric jest wielbicielem gry Grigory Sokolova i Emila Gilelsa i pozostaje pod silnym wpływem ich interpretacji.
AAF2016