Yoav TALMI

Jeden z najbardziej cenionych dyrygentów po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. W latach 1998-2011 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem kanadyjskiej Orchestre Symphonique de Québec (OSQ), która ostatnio nadała mu zaszczytny tytuł Conductor Emeritus.

W latach ubiegłych Yoav Talmi był dyrektorem muzycznym San Diego Symphony , przez wiele lat stale współpracował z Hamburger Symphoniker, był pierwszym gościnnym dyrygentem Münchner Philharmoniker, dyrektorem muzycznym Arnhem Philharmonic w Holandii , Israel Chamber Orchestra i New Israel Opera.

Długa i imponująca kariera gościnnego dyrygenta sprawiła, że Y.Talmi koncertował na wszystkich kontynentach. Koncertował w wielu stanach i miastach Ameryki Północnej; w Buffalo, Dallas, Detroit, Houston, Indianapolis, Louisville, Montrealu, Pitsburgu, Rochester, St.Louis, Seattle, Vancouver. Występował z takimi orkiestrami jak Los Angeles Chamber Orchestra, New York Chamber Symphony, National Arts Center Orchestra (Ottawa), Orchestra of St. Luke 's w Carnegie Hall.

Yoav Talmi w Europie poprowadził większość londyńskich orkiestr, Berliner Philharmonkerc, Rogal Concertgebouw, orkiesty symfoniczne w Wiedniu , Pradze, Oslo, Sztokholmie, Warszawie, St.Petersburgu i Izraelu. Koncertował z Orchestre National de France, Tonhalle w Zurichu, Santa Cecilia w Rzymie, z wieloma orkiestrami radiowymi w Izraelu, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Holandii, Belgii, Finlandii, Szwecji. Wystąpił z NHK Symphony Orchestra w Japonii.

Występuje w na licznych letnich festiwalach m.in. na Aspen Music Festival, Festiwal Casals w San Juan w Portoryko , Bergen Festival w Norwegii, Chautauqua Festival w Nowym Jorku, na Mozart Mostly Festival w Houston, Jerusalem Festival, na Festival Lanaudiere w Montrealu, Waterloo Festival w New Jersey oraz w Helsinkach, Bergen i Jerozolimie.

Yoav Talmi posiada duże doświadczenie nagraniowe i stale współpracuje z firmami nagraniowymi : Analekta w Montrealu, CBC Records (Toronto), Chandos, Decca, EMI, Naxos i Teldec. Jego nagranie IX Symfonii Brucknera (w wersji kompletnej) z Oslo Philharmonic otrzymalo prestiżowa nagrodę Grand Prix du Disque' w Paryżu. Album z utworami Schönberga i Czajkowskiego z Israel Chamber Orchestra dla firmy Teldec został wybrany „Płytą Miesiąca" przez niemiecki magazyn Fono-Forum i otrzymał najwyższe notowania w londyńskim Penguin Guide. Najnowsze nagranie French Showpieces z orkiestrą Symphonique de Quebec i skrzypkiem Jamesem Ehnesem zostało ogłoszone jako „Nagranie Miesiąca" przez francuski magazyn Repertoire.

Dla firmy Naxos Yoav Talmi nagrał z San Diego Symphony utwory Berlioza: Symfonie fantastyczną, komplet uwertur, Romeo i Julia, Harold w Italii, Reverie et Caprice oraz fragmenty z opery Trojanie.

Yoav Talmi urodzil sie w Izraelu. Ukończył Rubin Academy of Music w Tel Awiwie i The Julliard School w Nowym Jorku na wydziale kompozycji i dyrygentury. W 1969 roku zdobył Nagrodę Dyrygencką im.Siergieja Kusewickiego na Festiwalu w Tanglewood , zaś w 1973 roku wygrał Rupert Conductor's Competition w Londynie. W lipcu 2008 roku otrzymał nagrodę Franka Polega, przyznawaną przez Izraelskie Ministerstwo Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. W sierpniu 2008 rokuartysta zostałuhonorowany Quebek-City Medal za szczególny wkład w obchody 400-lecia miasta. W 2009 roku otrzymałtytuł Officier de l'Order national du Québec, będącym najbardziej prestiżowym wyróżnieniem tego miasta i całej francuskojęzycznej Ameryki.

Maestro Talmi jest doktorem honoris causa Université Laval w Québecu.